O‘zbekistonda ekologik madaniyatni yuksaltirish va sog‘lom turmush tarzini ommalashtirishga qaratilgan “Eko-faol fuqaro” (“Eko-aktivnyy grazhdanin”) platformasi ishga tushirildi. Bu haqda xabar beradi Daryo Ekologiya qo‘mitasi matbuot xizmatiga tayanib.
Loyiha “Eko-madaniyat” umummilliy tashabbusi doirasida amalga oshirilmoqda. Tegishli chora-tadbirlarda, shuningdek, “10 ming qadam piyoda” amaliyotini qayta tiklash va “Sog‘lom turmush tarzi” (1hls.uz) platformasini rivojlantirish ham ko‘zda tutilgan.
1-maydan platforma ish boshladi, ilova App Store va Play Market’da mavjud. Bunda ishtirokchilarni rag‘batlantirish tartibi va 10 ming qadamni bosib o‘tganlik uchun to‘lovlar mexanizmi, qo‘mita ma’lumotiga ko‘ra, bosqichma-bosqich ishlab chiqilmoqda.
Avval “10 ming qadam” tashabbusi 2021-yil 1-iyunda 1hls.uz bazasida ishga tushirilgan: kuniga 10 ming qadam uchun 3 ming so‘mdan to‘lab berilgan, biroq keyinchalik loyiha bekor qilingan.

В Узбекистане запущена платформа «Eko-faol fuqaro» («Эко-активный гражданин»), направленная на повышение экологической культуры и популяризацию здорового образа жизни. Об этом сообщает Daryo со ссылкой на пресс-службу Экологического комитета.
Проект реализуется в рамках общенациональной инициативы «Эко-маданият». В соответствующих мерах также предусмотрено возобновление практики «10 тысяч шагов пешком» и развитие платформы «Здоровый образ жизни» (1hls.uz).
С 1 мая платформа начала работу, приложение доступно в App Store и Play Market. При этом порядок поощрения участников и механизм выплат за прохождение 10 тысяч шагов, по данным комитета, находится в стадии поэтапной разработки.
Ранее инициатива «10 тысяч шагов» была запущена 1 июня 2021 года на базе 1hls.uz: за 10 тысяч шагов в день выплачивали по 3 тысячи сумов, однако впоследствии проект был отменен.