2026 yilda O‘zbekiston fuqarolari 9-may — Xotira va qadrlash kuni nishonlanishi munosabati bilan qo‘shimcha dam olish kunlariga ega bo‘ladi. Ushbu bayram shanba kuniga to‘g‘ri kelgani sababli, dam olish kuni dushanba — 11-mayga ko‘chiriladi.
Shu tariqa, besh kunlik ish haftasida ishlovchilar uchun ketma-ket uch kun dam olish nazarda tutilgan: 9-may (shanba, bayram kuni), 10-may (yakshanba, dam olish kuni) va 11-may (dushanba, ko‘chirilgan bayram dam olish kuni).
Olti kunlik ish haftasida ishlovchilar uchun dam olish ikki kun — 9 va 10-mayni tashkil etadi.
Ushbu o‘zgarishlar O‘zbekiston prezidenti tomonidan 2025 yil 24 dekabrda imzolangan, fuqarolarning to‘laqonli dam olishi uchun sharoit yaratish va ichki turizmni rivojlantirishga qaratilgan farmon bilan tasdiqlangan.

В 2026 году граждане Узбекистана получат дополнительные дни отдыха в связи с празднованием 9 Мая — Дня памяти и почестей. Поскольку этот праздник выпадает на субботу, выходной день будет перенесен на понедельник, 11 мая.
Таким образом, для работников с пятидневной рабочей неделей предусмотрены три дня отдыха подряд: 9 мая (суббота, праздничный день), 10 мая (воскресенье, выходной) и 11 мая (понедельник, перенесенный праздничный выходной).
Для работников с шестидневной рабочей неделей отдых продлится два дня — 9 и 10 мая.
Эти изменения утверждены указом президента Узбекистана от 24 декабря 2025 года, направленным на создание условий для полноценного отдыха граждан и развитие внутреннего туризма.