Bruklindagi Oceana teatri O‘zbekiston xalq artisti Yulduz Usmonovaning 9-may kuni Nyu-Yorkdagi Brayton-Bichda o‘tkazilishi rejalashtirilgan konsertini bekor qildi. Qaror shtat gubernatorligiga nomzod Bryus Bleykman ishtirokida shaharda bo‘lib o‘tgan norozilik aksiyasidan so‘ng e’lon qilindi.
Teatrning Facebook sahifasida e’lon qilingan xabarda mablag‘ni qaytarish dastlabki xarid qilingan joyda amalga oshirilishi ko‘rsatilgan.
«Mablag‘ni qaytarish dastlabki xarid qilingan joyda mumkin. Yetkazilgan noqulayliklar uchun uzr so‘raymiz», — deyiladi Facebook’da e’lon qilingan xabarda.
Avvalroq, Nyu-Yorkdagi bir qator siyosiy arboblar xonandaning konserti o‘tkazilishiga qarshi chiqish qilib uni antisemitik bayonotlarda ayblashgan. Konsert bekor qilingach, Usmonova videomurojaat e’lon qildi va uzr so‘rashdan bosh tortdi.
Javoban Usmonova uzr so‘rash niyati yo‘qligini aytdi: «Agar siz, sionistlar, men uzr so‘rayman deb o‘ylasangiz, qattiq adashasiz». Xonandaning so‘zlariga ko‘ra, noroziliklarning keskinlashishini u mahalliy siyosat va saylovlar bilan bog‘laydi, qarama-qarshilikning o‘zi esa, san’atkor fikricha, uning mashhurligi oshishiga xizmat qilmoqda: «Hatto meni shod qiladi — sizlarda qiladigan ish yo‘q ekan, hamma menga qarshi yig‘ilibdi. Demak, men sizlarni yaxshi “tebrata” olaman».
Nyu-York Assambleyasi deputati Maykl Novaxov siyosatchilar xonandaning AQShdagi barcha chiqishlarini bekor qilish va uning vizalarini anul qilishga erishishga intilishini bildirdi.

Бруклинский театр Oceana отменил концерт народной артистки Узбекистана Юлдуз Усмановой, который планировалось провести 9 мая на Брайтон-Бич в Нью-Йорке. Решение было объявлено после акции протеста, прошедшей в городе при участии кандидата в губернаторы штата Брюса Блейкмана.
В сообщении, опубликованном на странице театра в Facebook, указано, что возврат средств доступен в первоначальном пункте покупки.
«Возврат средств возможен в первоначальном пункте покупки. Приносим свои извинения за доставленные неудобства», — говорится в сообщении, опубликованном в Facebook.
Ранее, ряд политических фигур Нью-Йорка выступили с заявлениями против проведения концерта певицы, обвинив её в антисемитских высказваниях. После отмены выступления Усманова опубликовала видеообращение и отказалась приносить извинения.
В ответ Усманова заявила, что не собирается приносить извинения: «Если вы, сионисты, думаете, что я буду извиняться, вы глубоко ошибаетесь». По словам певицы, всплеск протестов она связывает с местной политикой и выборами, а само противостояние, как считает артистка, лишь способствует росту ее популярности: «Меня даже радует то, что вам делать нечего и все собрались против меня. Значит, я могу хорошо раскачать вас».
Депутат Ассамблеи Нью-Йорка Майкл Новахов заявил, что политики будут добиваться отмены всех выступлений певицы в США и аннулирования её виз.