Surxondaryo viloyatidagi «Termiz-avto» chegara bojxona postida Afg‘onistondan yirik miqdordagi giyohvand moddalarni olib kirish bo‘yicha urinishning oldi olindi. Davlat xavfsizlik xizmati ma’lumotiga ko‘ra, yuk avtomashinasida tashilayotgan ekskavator konstruktsiyasiga 593 kg gashish va 3 kg opiy yashirib qo‘yilgan.
Idora ma’lumotlariga ko‘ra, operatsiya DXXning tezkor bo‘linmalari, Chegara qo‘shinlari va Bojxona qo‘mitasi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan. Afg‘oniston fuqarosi boshqargan yuk mashinasi belgilangan tekshiruvdan o‘tkazilgach, tirkamadagi ekskavator inspeksiya-ko‘rik majmuasi orqali skaner qilindi — ko‘tarish qismida konstruktsiyada nazarda tutilmagan buyumlar payqaldi.
Shundan so‘ng texnika bo‘shliqlari endoskopik uskunalar yordamida ko‘zdan kechirildi va bu giyohvand moddalar yashirilgan joy borligini tasdiqladi. Huquq-tartibot idoralari talqiniga ko‘ra, guruh a’zolari tong oldi soatlarida harbiy xizmatchilarning hushyorligi pasayishiga umid qilgan.
Holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 246 va 273-moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda musodara qilingan giyohvand moddalarning egalarini aniqlash va qo‘lga olish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

На пограничном таможенном посту «Термиз-авто» в Сурхандарьинской области предотвращена попытка ввоза крупной партии наркотиков из Афганистана. Как сообщили в Государственной службе безопасности, в конструкции экскаватора, перевозимого на грузовой машине, были спрятаны 593 кг гашиша и 3 кг опия.
По данным ведомства, операция проводилась совместно оперативными подразделениями ДХХ, Пограничными войсками и Таможенным комитетом. Грузовик, которым управлял гражданин Афганистана, прошел установленную проверку, после чего экскаватор на прицепе просканировали через инспекционно-досмотровый комплекс — в подъемной части заметили предметы, не предусмотренные конструкцией.
Затем полости техники осмотрели с применением эндоскопического оборудования, что подтвердило наличие тайника с наркотическими веществами. По версии правоохранителей, участники группы рассчитывали на снижение бдительности военнослужащих в предрассветные часы.
По факту возбуждено уголовное дело по статьям 246 и 273 Уголовного кодекса. В настоящее время принимаются меры по установлению и задержанию владельцев изъятых наркотиков.