Oʻzbekistonda 2026 yil may oyi dam olish kunlari soni boʻyicha eng sermazmun oylardan biriga aylanadi: 9 may va Qurbon hayiti bayram sanalaridan tashqari, taqvimda qoʻshimcha dam olish kunlari ham nazarda tutilgan.
2025 yil 24 dekabrdagi Prezidentning № UP-257 «Rasmiy sanalarni nishonlash davrida qoʻshimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va 2026 yilda dam olish kunlarini koʻchirish toʻgʻrisida»gi farmoniga muvofiq, quyidagi ishlanmaydigan kunlar belgilangan:
Xotira va qadrlash kuni
- 9 may (shanba) — Xotira va qadrlash kuni;
- 10 may (yakshanba) — dam olish kuni;
- 11 may (dushanba) — besh kunlik ish haftasida ishlovchilar uchun koʻchirilgan dam olish kuni.
Qurbon hayiti
2026 yilda Qurbon hayiti dastlabki hisob-kitoblarga koʻra 27 may (chorshanba) kuniga toʻgʻri keladi. Bayramning yakuniy sanasi tadbir arafasida Oʻzbekiston musulmonlari idorasi tomonidan eʼlon qilinadi. Farmonga binoan qoʻshimcha dam olish kunlari belgilangan:

В Узбекистане май 2026 года станет одним из самых насыщенных по количеству дней отдыха: помимо праздничных дат 9 мая и Курбан-байрама, в календаре предусмотрены дополнительные выходные.
Согласно указу президента от 24 декабря 2025 года № УП-257 «Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2026 году», установлены следующие нерабочие дни:
День памяти и почестей
• 9 мая (суббота) — День памяти и почестей;
• 10 мая (воскресенье) — выходной день;
• 11 мая (понедельник) — перенесённый выходной день для работников с пятидневной рабочей неделей.
Курбан-байрам
Курбан-байрам в 2026 году, по предварительным расчетам, приходится на 27 мая (среда). Окончательная дата праздника будет объявлена Управлением мусульман Узбекистана накануне события. Указом установлены дополнительные выходные дни: