O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-may bayramini nishonlash uchun Moskva (Rossiya)ga bormaydi, xabar qiladi Gazeta.uz hukumatdagi manbaga tayanib.
Aniqlashtirilishicha, Xotira va qadrlash kuni arafasida — 8-may kuni — davlat rahbari G‘alaba bog‘iga tashrif buyurib, «Matonat madhiyasi» monumenti hamda Milliy qahramonlar xiyobonida gul qo‘yadi.
Bundan tashqari, 8-may kuni Prezident Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylaridan xabar olib, ularni bayram bilan tabrikladi. Mudofaa vazirligining Markaziy harbiy klinik gospitalida u Akmal ota Akramov, Vera Juravskaya, Hasanboy ota Halmatov va Vladimir Alekseykov bilan samimiy suhbatlashib, ularning ahvoli va sog‘lig‘i bilan qiziqdi hamda ularning hayot yo‘li va ko‘rsatgan jasoratini ta’kidladi.
Qayd etilishicha, davlat rahbarining 16-apreldagi qaroriga muvofiq urush qatnashchilari va mehnat fronti faxriylariga alohida e’tibor hamda ko‘mak ko‘rsatilmoqda, jumladan, sog‘liqni mustahkamlash uchun sanatoriylarga imtiyozli yo‘llanmalar berilmoqda.
Avvalroq Kreml Moskvaga keladigan xorijiy delegatsiyalar rahbarlari ro‘yxatini e’lon qilgan edi. Bu ro‘yxatda Markaziy Osiyo mamlakatlari prezidentlari ko‘rsatilmagan.
Ta’kidlanishicha, bu 2018-yildan beri 9-mayga bag‘ishlangan Moskvadagi paradda Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilari ishtirokisiz o‘tadigan ilk tadbir bo‘ladi. Joriy yilda Qizil maydondagi marosim uzoq vaqtdan beri ilk bor harbiy texnikasiz o‘tkaziladi — qaror «tezkor vaziyat» va «terrorchilik tahdidi» bilan izohlangan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев не поедет в Москву (Россия) на празднование 9 Мая, сообщает Gazeta.uz со ссылкой на источник в правительстве.
Как уточняется, накануне Дня памяти и почестей, 8 мая, глава государства посетит Парк Победы и возложит цветы к монументу «Ода стойкости» и в Аллее национальных героев.
Кроме того, 8 мая Президент навестил участников Второй мировой войны и ветеранов трудового фронта, поздравив их с праздником. В Центральном военном клиническом госпитале Министерства обороны он тепло побеседовал с Акмалом ота Акрамовым, Верой Журавской, Хасанбоем ота Халматовым и Владимиром Алексейковым, поинтересовался их самочувствием и состоянием здоровья, подчеркнув их жизненный путь и проявленное мужество.
Отмечено, что в соответствии с постановлением главы государства от 16 апреля участникам войны и ветеранам трудового фронта оказывается особое внимание и поддержка, в том числе предоставляются льготные путевки в санатории для укрепления здоровья.
Ранее Кремль опубликовал список глав иностранных делегаций, которые прибудут в Москву. В этом перечне президенты стран Центральной Азии не указаны.
Отмечается, что это будет первый с 2018 года парад, посвященный 9 Мая, в Москве без участия лидеров стран Центральной Азии. В этом году мероприятие на Красной площади впервые за долгое время пройдет без военной техники — решение объяснили «оперативной обстановкой» и «террористической угрозой».