Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, pasport muqovasining ichki tomonida Trampning portreti Mustaqillik deklaratsiyasi matni va Amerika bayrog‘i fonida, shuningdek, oltin rangda bajarilgan uning imzosi joylashtiriladi. Muqovaning orqa tomonida esa mamlakat yubileyini ifodalovchi «250» raqami bilan Amerika bayrog‘i tasvirini joylashtirish rejalashtirilgan.
Davlat departamenti matbuot kotibi Tommi Pigottning aytishicha, ushbu pasportlar barcha standart xavfsizlik choralari saqlangan holda «individual ishlab chiqilgan bezak va kuchaytirilgan vizual grafika»ga ega bo‘ladi. Kutilishicha, ular 2026 yil 4 iyuldan boshlab Vashingtondagi pasport agentligida yangi pasport rasmiylashtirayotgan AQSh fuqarolari uchun qo‘shimcha to‘lovsiz mavjud bo‘ladi.
Amaldagi prezident tasvirini rasmiy hujjatga joylashtirish qarori mutaxassislar orasida bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. Jorjtaun universiteti professori va pasportlar tarixi bo‘yicha tadqiqotchi Edvard Kolla zamonaviy pasportlarda odatda amaldagi davlat rahbarlarining tasviri bo‘lmasligini ta’kidladi. U Amerika pasportlari an’anaviy ravishda prezident nomidan emas, balki davlat kotibi nomidan berilishini urg‘uladi.
Ushbu pasportlar chiqarilishi AQSh mustaqilligining 250 yilligini nishonlashga qaratilgan turli tadbirlarni — masalan, Milliy alleyada Grand Prix poygasini o‘tkazish va Oq uy yonida UFC jangini — o‘z ichiga oluvchi kengroq «America250» tashabbusining bir qismidir.

Государственный департамент США объявил о планах выпустить ограниченную серию паспортов с изображением президента Дональда Трампа на внутренней стороне обложки, сообщает The Bulwark. Этот шаг приурочен к празднованию 250-летия независимости Соединённых Штатов.
Согласно представленной информации, на внутренней стороне обложки паспорта будет размещён портрет Трампа на фоне текста Декларации независимости и американского флага, а также его подпись, выполненная золотым цветом. На задней стороне обложки планируется разместить изображение американского флага с числом «250», символизирующим юбилей страны.
Пресс-секретарь Госдепартамента Томми Пиготт сообщил, что эти паспорта будут иметь «индивидуально разработанное оформление и усиленную визуальную графику» при сохранении всех стандартных мер безопасности. Ожидается, что они будут доступны гражданам США, оформляющим новый паспорт, без дополнительной платы, начиная с 4 июля 2026 года, в паспортном агентстве Вашингтона.
Решение разместить изображение действующего президента на официальном документе вызвало дискуссии среди экспертов. Профессор Джорджтаунского университета и исследователь истории паспортов Эдвард Колла отметил, что современные паспорта обычно не содержат изображений действующих глав государств. Он подчеркнул, что американские паспорта традиционно выдаются от имени государственного секретаря, а не президента.
Этот выпуск паспортов является частью более широкой инициативы «America250», включающей различные мероприятия, такие как проведение гонки Grand Prix на Национальной аллее и бой UFC у Белого дома, направленные на празднование 250-летия независимости США.