8 may kuni Moskvada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin o‘rtasida Rossiya poytaxtidagi tadbirlar dasturi doirasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Suhbat avvalida davlat rahbarlari G‘alabaning 81 yilligi munosabati bilan bir-birlarini samimiy tabrikladilar.
Matbuot xizmati xabar berganidek, tomonlar oliy darajadagi avvalgi aloqalar chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalda ro‘yobga chiqarish nuqtayi nazaridan O‘zbekiston—Rossiya munosabatlarining har tomonlama strategik sheriklik va ittifoqchilikni yanada mustahkamlash masalalarini ko‘rib chiqdilar. Savdo hajmlarining barqaror o‘sishi hamda sanoat, energetika, metallurgiya va boshqa tarmoqlardagi loyihalarning muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash dinamikasini saqlab qolish va ustuvor tarmoqlarda kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish, shuningdek hududlar darajasida faol aloqalarni davom ettirish uchun muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish muhimligi alohida ta’kidlandi. Bundan tashqari, madaniy-gumanitar almashinuvning jadal sur’atlarda davom etishini ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi; yetakchilar xalqaro kun tartibi bo‘yicha ham fikr almashdilar.

8 мая в Москве состоялась встреча президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и президента Российской Федерации Владимира Путина, прошедшая в рамках программы мероприятий в российской столице. В начале беседы главы государств обменялись тёплыми поздравлениями по случаю 81-й годовщины Победы.
Как сообщила пресс-служба, стороны рассмотрели вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества в контексте практической реализации договорённостей, достигнутых в ходе предыдущих контактов на высшем уровне. С удовлетворением отмечены устойчивый рост объёмов торговли и успешная реализация проектов в сфере промышленности, энергетики, металлургии и других отраслях.
Отдельно была подчеркнута важность принятия скоординированных мер для сохранения динамики товарооборота и ускорения проектов кооперации в приоритетных отраслях, а также продолжения активных контактов на уровне регионов. Кроме того, отдельное внимание уделено дальнейшему обеспечению интенсивного культурно-гуманитарного обмена; лидеры также обменялись мнениями по вопросам международной повестки.