Toshkentda Mirzo-Ulug‘bek tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudi tadbirkor va Real Sanjik nomi bilan tanilgan bloger Sanjar Karimovga hukm chiqardi. U umumiy tartibli koloniyada jazo o‘tash bilan 5 yilga ozodlikdan mahrum etildi, shuningdek 410 BHM miqdorida jarima belgilandi.
Karimov Jinoyat kodeksining 112-moddasi 1-qismi (o‘ldirish yoki zo‘ravonlik qo‘llash bilan tahdid), 168-moddasi 4-qismi (juda ko‘p miqdorda firibgarlik) va 273-moddasi 2-qismi (giyohvand moddalarni noqonuniy tayyorlash, saqlash yoki tarqatish) bo‘yicha aybdor deb topildi.
Agar apellyatsiya berilmasa, qaror shikoyat qilish muddatlari tugagach kuchga kiradi. Avvalroq xabar qilingandiki, sud muzokaralari davomida himoya tomoni sudlanuvchining to‘liq aybsizligini ta’kidlagan, prokuror esa besh yilga ozodlikdan mahrum etish jazosini tayinlashni so‘ragan.

В Ташкенте Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам вынес приговор предпринимателю и блогеру Санжару Каримову, известному как Real Sanjik. Ему назначили 5 лет лишения свободы с отбыванием в колонии общего режима, а также штраф в размере 410 БРВ.
Каримова признали виновным по части 1 статьи 112 (угроза убийством или применением насилия), части 4 статьи 168 (мошенничество в особо крупном размере) и части 2 статьи 273 (незаконное изготовление, хранение или распространение наркотических веществ).
Решение вступит в силу после истечения сроков обжалования, если апелляция не будет подана. Ранее сообщалось, что в ходе прений защита настаивала на полной невиновности подсудимого, тогда как прокурор просил назначить наказание в виде пяти лет лишения свободы.