O‘zbekiston e’lon qildi Xalqaro qidiruvga Migratsiya agentligi bo‘limining sobiq boshlig‘i Azizbek Toshtemirovni: uning ismi Interpol saytida «qizil bildirishnomalar» ro‘yxatida paydo bo‘ldi. Bildirishnomaning ochiq qismida u firibgarlikda ayblanayotgani ko‘rsatilgan.
Toshtemirov 1990-yil 15-mayda Andijon viloyatida tug‘ilgan. Ma’lum bo‘lishicha, u avval Tashqi mehnat migratsiyasi agentligida ishlagan va Koreya Respublikasi bo‘yicha vakolatxonaga rahbarlik qilgan, 2025-yil mart oyida esa «turli qoidabuzarliklar» uchun ishdan bo‘shatilgan.
Avvalroq xabar qilingan Janubiy Koreyaga fuqarolarni noqonuniy ishlashga yuborish bilan bog‘liq korrupsion sxema haqida, unda firibgarlar taxminan $90 mln olgan. Bu ish Toshtemirov bilan bog‘liqmi-yo‘qmi, rasmiy ravishda aniqlashtirilmagan.

Узбекистан объявил в международный розыск бывшего начальника отдела Агентства миграции Азизбека Тоштемирова: его имя появилось в перечне «красных уведомлений» на сайте Интерпола. В открытой части уведомления указано, что он обвиняется в мошенничестве.
Тоштемиров родился 15 мая 1990 года в Андижанской области. Известно, что он ранее работал в Агентстве по внешней трудовой миграции и возглавлял представительство по Республике Корея, а в марте 2025 года был уволен «за различные нарушения».
Ранее сообщалось о коррупционной схеме с незаконной отправкой граждан на работу в Южную Корею, где мошенники получили около $90 млн. Связано ли это дело с Тоштемировым, официально не уточняется.