Shveytsariyaning Federal jinoyat sudi O‘zbekiston sobiq prezidenti qizi Gulnora Karimovaga qarshi pul yuvish ishi bo‘yicha jarayonni to‘xtatdi. Sabab — uni tinglovlarda ishtirok ettirishning imkonsizligi, xabar beradi Swissinfo.
Sud ayblanuvchining kelishini tashkil etish uchun barcha mumkin bo‘lgan choralarni ko‘rganini qayd etdi. 2024 yil avgustida Shveytsariya instansiyasi vakillari O‘zbekistonga borib, masalani mamlakat Oliy sudi bilan muhokama qilgan, biroq kelishuvga erishilmagan. 2026 yil yanvarida sud tegishli so‘rovni yakuniy ravishda rad etdi.
«Bugungi kunda Shveytsariya Federal jinoyat sudining ishni mijozimiz Gulnora Karimova foydasiga to‘xtatishi amalda Shveytsariya huquqi bo‘yicha oqlanishga teng», — dedi Reuters’ga uning advokati Greguar Manja.
Ish yuritish Shveytsariya prokuraturasi Karimovaning «o‘ng qo‘li» va uning nominal vakili deb atagan ikkinchi ayblanuvchiga nisbatan ham to‘xtatildi. Sud xulosasiga ko‘ra, u xalqaro hibsga olish orderlari sabab Bellinzona shahriga kela olmaydi. Nazariy jihatdan u muhojirlikda bo‘lgan Rossiyadan chiqib ketishi mumkin, biroq 2022 yildan beri mamlakatlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar yo‘q, uchinchi davlatlar orqali safar esa qo‘lga olinishi xavfi bilan bog‘liq. Sud bahosiga ko‘ra, 2027 yil iyunida da’vo muddati tugaguniga qadar bu shaxsning ishtirokini ta’minlash imkonsiz, bu esa doimiy protsessual to‘siqni yuzaga keltiradi.
Shu bilan birga, sud ta’kidladi: ishning bir qismi to‘xtatilishi butun jarayon yakunlandi degani emas. Lombard Odier aktivlarini sobiq boshqaruvchisi va bankning o‘ziga nisbatan asosiy muhokama davom etmoqda — ularning ishtirokiga to‘sqinlik yo‘q. Shuningdek, Karimovaga aloqador mablag‘lar masalasi ham ochiq qolmoqda: ularni musodara qilish imkoniyati keyingi ko‘rib chiqish jarayonida baholanadi.
Ayblovlar mohiyati va kontekst
Karimova ishi bo‘yicha sirtdan sud jarayoni Shveytsariyada 27 aprel kuni boshlangan. U poraxo‘rlikda, pul yuvishda va tergov versiyasiga ko‘ra 2005–2012 yillarda yuzlab million dollar chiqarib ketilgan bo‘lishi mumkin bo‘lgan The Office nomli jinoiy tarmoqni boshqarganlikda ayblanmoqda. Prokuratura ta’kidlashicha, qo‘g‘irchoq shaxslar orqali Shveytsariya banklarida 30 dan ortiq hisob ochilgan, mablag‘lar esa kelib chiqishini yashirish uchun ular o‘rtasida ko‘chirib o‘tkazilgan. Qayd etilishicha, pullar telekommunikatsiya kompaniyalaridan O‘zbekiston bozoriga kirish evaziga kelgan.
Ishda Lombard Odier aktivlarini sobiq boshqaruvchisi va bankning o‘zi ham tilga olinadi. Ayblovga ko‘ra, u 2008–2012 yillarda turli o‘zbek benefitsiarlar uchun to‘qqizta hisob ochgan, holbuki haqiqiy naf oluvchi Karimova ekanini bilgan. Soxta benefitsiarlar ko‘rsatilgan bu hisoblar uning portfelining qariyb 90 foizini — 470 mln shveytsar frankini, ya’ni 599 mln dollarni tashkil etgan.

Федеральный уголовный суд Швейцарии прекратил процесс по делу об отмывании денег против Гульнары Каримовой — дочери бывшего президента Узбекистана. Причина — невозможность обеспечить её участие в слушаниях, сообщает Swissinfo.
Суд отметил, что предпринял все возможные шаги для организации явки обвиняемой. В августе 2024 года представители швейцарской инстанции приезжали в Узбекистан и обсуждали вопрос с Верховным судом страны, однако договориться не удалось. В январе 2026 года суд окончательно отклонил соответствующий запрос.
«Сегодняшнее прекращение дела Федеральным уголовным судом Швейцарии в пользу нашей клиентки Гульнары Каримовой фактически равносильно оправданию по швейцарскому праву», — заявил Reuters её адвокат Грегуар Манжа.
Производство прекращено и в отношении второго обвиняемого, которого швейцарская прокуратура называла «правой рукой» Каримовой и её номинальным представителем. Суд пришёл к выводу, что он не может приехать в Беллинцону из-за международных ордеров на арест. Теоретически он мог бы выехать из России, где находится в эмиграции, но с 2022 года между странами нет прямых авиарейсов, а поездка через третьи государства сопряжена с риском задержания. По оценке суда, обеспечить участие этого фигуранта до истечения срока давности в июне 2027 года невозможно, что создаёт постоянное процессуальное препятствие.
При этом суд подчеркнул: прекращение части дела не означает завершения всего процесса. Основное разбирательство в отношении бывшего управляющего активами Lombard Odier и самого банка продолжается — препятствий для их участия нет. Также остаётся открытым вопрос о средствах, связанных с Каримовой: возможность их конфискации будет рассмотрена в ходе дальнейшего разбирательства.
Суть обвинений и контекст
Заочный процесс по делу Каримовой начался в Швейцарии 27 апреля. Её обвиняют во взяточничестве, отмывании денег и руководстве преступной сетью The Office, через которую, по версии следствия, в 2005–2012 годах могли быть выведены сотни миллионов долларов. Прокуратура утверждает, что через подставных лиц были открыты более 30 счетов в швейцарских банках, а средства переводились между ними для сокрытия происхождения. Как заявляется, деньги поступали от телекоммуникационных компаний в обмен на доступ к рынку Узбекистана.
В деле также фигурируют бывший управляющий активами Lombard Odier и сам банк. По версии обвинения, в 2008–2012 годах он открыл девять счетов для различных узбекских бенефициаров, хотя знал, что фактическим выгодоприобретателем была Каримова. Эти счета, где указывались ложные бенефициары, составляли около 90% его портфеля — 470 млн швейцарских франков, или 599 млн долларов.