Buxoro viloyatida buxgalter Telegram orqali harakat qilgan firibgarlar qurboniga aylandi: o‘zini Markaziy bank xodimi deb tanishtirgan shaxslarga ishongan ayol ularga 1 mlrd 9 mln so‘m o‘tkazib bergan.
Hodisa o‘tgan yilning dekabrida sodir bo‘lgan. IIV ma’lumotlariga ko‘ra, jinoyatchilar ayolni bank xodimlari go‘yoki uning jamg‘armalarini o‘g‘irlashga urinayotganiiga ishontirib, pullarni «xavfsiz kartalar»ga o‘tkazish orqali «saqlab qolish»ni taklif qilishgan.
Mablag‘lar to‘rtta turli bankdan yuborilgan. Keyin esa pullar Toshkent, Xorazm, Andijon va boshqa hududlar fuqarolari nomiga rasmiylashtirilgan drop-kartalar orqali naqdlashtirilgan.
Qayd etilishicha, sxemada voyaga yetmaganlar va talabalar ham ishtirok etgan: ular o‘z bank kartalarini vositachilarga 100 ming so‘mdan 1 mln so‘mgacha bo‘lgan summalarga sotishgan. Olingan pullar turli shaharlardagi bankomatlar orqali yechib olingan yoki kriptovalyutaga konvertatsiya qilingan.
Toshkentda o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida ikki nafar asosiy tashkilotchi qo‘lga olingan. Ularning avtomobillarini ko‘zdan kechirish chog‘ida o‘nlab telefonlar, SIM-kartalar va 100 mln so‘mdan ortiq mablag‘ musodara qilingan.
JKning 168-moddasi 4-qismi «a» bandi (firibgarlik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. O‘g‘irlangan 1 mlrd 9 mln so‘m jabrlanuvchiga qaytarishga muvaffaq bo‘lingan.

В Бухарской области бухгалтер стала жертвой мошенников, действовавших через Telegram: поверив людям, представившимся сотрудниками Центрального банка, она перевела им 1 млрд 9 млн сумов.
Инцидент произошел в декабре прошлого года. По данным МВД, злоумышленники убедили женщину, что сотрудники банков якобы пытаются похитить ее сбережения, и предложили «спасти» деньги переводом на «безопасные карты».
Средства были отправлены из четырех разных банков. Затем деньги обналичили через дроп-карты, оформленные на граждан в Ташкенте, Хорезме, Андижане и других регионах.
Как уточняется, в схеме участвовали несовершеннолетние и студенты: они продавали свои банковские карты посредникам за суммы от 100 тысяч до 1 млн сумов. Полученные деньги снимали через банкоматы в разных городах либо конвертировали в криптовалюту.
В ходе оперативного мероприятия в Ташкенте были задержаны двое основных организаторов. При досмотре их автомобилей изъяли десятки телефонов, SIM-карты и более 100 млн сумов.
Возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество) Уголовного кодекса. Похищенные 1 млрд 9 млн сумов удалось вернуть потерпевшей.