AQSHdan deportatsiya qilingan Oʻzbekiston fuqarolari bo‘lgan charter reysi 1-may kuni Toshkentga yetib kelib, poytaxtning xalqaro aeroportiga qo‘ndi, xabar beradi «Dunyo» axborot agentligi. Bortda AQSHning migratsiya qonunchiligini buzganlik uchun mamlakatdan chiqarib yuborilgan 26 nafar o‘zbekistanlik bo‘lgan.
Xabarda qayd etilishicha, qaytish Oʻzbekiston va AQSHning vakolatli organlari o‘rtasidagi muvofiqlashtirilgan hamkorlik natijasi bo‘ldi. «Ikki tomonlama hamkorlik doirasida barcha tashkiliy va huquqiy jarayonlar, jumladan fuqarolarni identifikatsiya qilish, hujjatlarni rasmiylashtirish va xavfsiz tashishni ta’minlash tezkor tarzda kelishib olindi», — deyiladi xabarda.

Чартерный рейс из США с депортированными гражданами Узбекистана прибыл в Ташкент 1 мая и приземлился в международном аэропорту столицы, сообщает ИА «Дунё». На борту находились 26 узбекистанцев, выдворенных за нарушение миграционного законодательства Соединенных Штатов.
Как отмечается в сообщении, возвращение стало итогом скоординированного взаимодействия компетентных органов Узбекистана и США. «В рамках двустороннего сотрудничества были оперативно согласованы все организационные и правовые процедуры, включая идентификацию граждан, оформление документов и обеспечение безопасной транспортировки», — говорится в сообщении.