Amerikalik moliyachi Jyeffri Epshteyn o‘z orolida g‘ayrioddiy bino barpo etayotgan bo‘lib, uni xususiy suhbatlarda «masjid» deb atagan, xabar beradi The New York Times. Nashr ta’kidlashicha, u noyob islomiy artefaktlarni sotib olishga qiziqqan, ularni obyektni bezashda hamda NYT talqiniga ko‘ra, boy va ta’sirli tanishlar doirasini kengaytirishda ishlatgan.
NYT ma’lumotiga ko‘ra, Qur’ondan oyatlar tikilgan gobelenlar Makka shahridagi Ka’badan yetkazilgan. Ta’kidlanishicha, avval ular Ka’ba ichidagi muqaddas joylarni bezagan va uning tashqi devorlarini qoplagan. Bundan tashqari, Epshteyn O‘zbekistondan koshin hamda inshoot uchun oltin rangli metall gumbaz sotib olgan — u qadimgi Suriya me’morchiligi namunasi asosida yaratilgan.
Islomiy buyumlar tilga olingan hujjatlar, nashr ma’lumotiga ko‘ra, Epshteyn orolidagi g‘alati inshootga doir ko‘pdan beri yechilmay kelayotgan sirga ham oydinlik kiritadi. Dastlab loyiha hujjatlarda «hamam» va «islomiy bog‘» bilan o‘ralgan tarzda qayd etilgan, biroq keyin moliyachi bu g‘oyadan voz kechib, «musiqa xonasi» qurish uchun ruxsat olishga uringan. Loyiha ishtirokchilari bilan yozishmalarda Epshteyn obyektni «masjid» deb atagan — xususan, u O‘zbekistondagi aloqador shaxsiga ham shunday yozib, autentik koshin olishga harakat qilgan.
Moliyachi yollagan ruminiyalik rassom Ion Nikola Epshteyn bu ta’rifni haqiqatan ham muntazam ishlatganini aytgan. Biroq u binoni masjid sifatida foydalanishni rejalashtirgan-yo‘qligiga oid tasdiqlar yo‘q.
Jyeffri Epshteyn 2019 yil iyul oyida hibsga olingan. O‘shanda prokuratura 2002–2005 yillarda u Manxettendagi uyiga o‘nlab voyaga yetmagan qizlarning tashriflarini uyushtirgani haqida dalillar borligini bildirgan. AQSHda jinoyat ta’qibi 2019 yil 10 avgust kuni uning qamoqxona kamerasida o‘z joniga qasd qilganidan so‘ng to‘xtatilgan.

Американский финансист Джеффри Эпштейн создавал на своем острове необычное здание, которое в частных разговорах называл «мечетью», сообщает The New York Times. Как отмечает издание, он увлекался покупкой редких исламских артефактов, используя их для оформления объекта и, по версии NYT, для расширения круга богатых и влиятельных знакомых.
По информации NYT, гобелены, вышитые стихами из Корана, были доставлены из Каабы в Мекке. Утверждается, что ранее они украшали священные пространства внутри Каабы и покрывали ее внешние стены. Кроме того, Эпштейн приобрел плитку из Узбекистана, а также золотой металлический купол для сооружения — он был создан по образцу архитектуры древней Сирии.
Документы, упоминающие исламские предметы, также, по данным издания, проливают свет на давнюю загадку странного строения на острове Эпштейна. Изначально проект в документах проходил как «хамам», окруженный «исламским садом», однако затем финансист отказался от этой идеи и попытался получить разрешение на строительство «музыкальной комнаты». В переписке с участниками проекта Эпштейн называл объект «мечетью» — в том числе так он писал своему контакту в Узбекистане, пытаясь получить аутентичную плитку.
Румынский художник Ион Никола, которого нанял финансист, заявил, что Эпштейн действительно регулярно употреблял это определение. При этом подтверждений тому, собирался ли он использовать здание в качестве мечети, нет.
Джеффри Эпштейн был задержан в июле 2019 года. Тогда прокуратура заявила о наличии свидетельств того, что в 2002-2005 годах он организовал визиты в свой дом на Манхэттене десятков несовершеннолетних девушек. Уголовное преследование в США было прекращено после его самоубийства в тюремной камере 10 августа 2019 года.