Qashqadaryo viloyatida brakonʼyerlik holati toʻxtatildi: Shahrisabz tumanida bir erkak Tanhоz daryosida Oʻzbekiston Qizil kitobiga kiritilgan 412 ta Amudaryo forelini, shuningdek 6 ta oddiy karasni noqonuniy tutib olgan. Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligida xabar berilishicha, tabiatga yetkazilgan zarar 12 milliard 749 million 340 ming soʻmni tashkil etgan.
Qoidabuzarlik tuman ekologiya boshqarmasining viloyat boshqarmasi hududiy boʻlinmasi xodimlari IIB xodimlari bilan hamkorlikda aniqlangan. Idora maʼlumotlariga koʻra, brakonʼyerning harakatlari bir qator meʼyoriy-huquqiy hujjatlar talablarini buzish sifatida malakalangan: ekologik nazorat, tabiatni muhofaza qilish va hayvonot dunyosi toʻgʻrisidagi qonunlar, shuningdek 2024-yil 9-fevraldagi 80-sonli Vazirlar Mahkamasi qarori bilan tasdiqlangan mamlakatning tabiiy suv havzalarida baliq ovlash qoidalari.
Vazirlikda eslatishlaricha, urchish davrida baliq ovlashga mavsumiy taqiq amal qiladi. Ish bo‘yicha materiallar choralar ko‘rish uchun Qashqadaryo viloyati prokuraturasiga yuborildi.

В Кашкадарьинской области пресечён случай браконьерства: в Шахрисабзском районе мужчина незаконно выловил в реке Танхоз 412 амударьинских форелей, занесённых в Красную книгу Узбекистана, а также 6 обычных карасей. Как сообщили в Министерстве экологии, окружающей среды и изменения климата, причинённый природе ущерб составил 12 миллиардов 749 миллионов 340 тысяч сумов.
Нарушение было выявлено сотрудниками районного подразделения областного управления экологии совместно с работниками РОВД. По данным ведомства, действия браконьера квалифицированы как нарушение требований ряда нормативных актов, включая законы об экологическом контроле, охране природы и животного мира, а также постановление Кабинета министров от 9 февраля 2024 года №80, утвердившее правила рыболовства в природных водоёмах страны.
В министерстве напомнили, что в период нереста действует сезонный запрет на лов рыбы. Материалы по делу направлены в Кашкадарьинскую областную прокуратуру для принятия мер.