O‘zbekiston bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonova Toshkent viloyati Ohangaron tumanida 14 yoshli qizga nisbatan bo‘lishi mumkin bo‘lgan noqonuniy harakatlar haqidagi xabarlar bilan bog‘liq vaziyatni nazoratga oldi, xabar beradi idoraning rasmiy kanali.
Avvalroq o‘zini voyaga yetmagan qizning akasi deb tanishtirgan 18 yoshli Artyom video yozib, bayon qilgan, PPX xodimi tunda qizni dugonalari bilan birga Ohangarondagi tog‘li hududga olib ketib, ularga tegajog‘lik qilgan. Keyinchalik qizning o‘zi ham videomurojaatda bu da’volarni tasdiqlagan.
Shu bilan birga, viloyat IIB rad etdi tarqalgan xabarlarni va 18 yoshli yigit voyaga yetmagan qizga qarindosh emasligini ma’lum qildi. Boshqarma ma’lumotiga ko‘ra, PPX xodimi soat 00:40 da o‘zining 22 yoshli tanishi huzuriga kelgan, uning yonida esa voyaga yetmagan qiz ham bo‘lgan.

Детский омбудсман Узбекистана Сурайё Рахмонова взяла на контроль ситуацию, связанную с сообщениями о возможных противоправных действиях в отношении 14-летней девочки в Ахангаранском районе Ташкентской области, сообщает официальный канал ведомства.
Накануне 18-летний Артём, представившийся братом несовершеннолетней, записал видео и заявил, что сотрудник ППС ночью увёз девочку с подругами в горную местность в Ахангаране и приставал к ним. Позже сама девочка также подтвердила эти утверждения в видеобращении.
При этом УВД региона опровергло распространённые сообщения, заявив, что 18-летний молодой человек не является родственником несовершеннолетней. По данным управления, сотрудник ППС прибыл в 00:40 к своей 22-летней знакомой, вместе с которой была и несовершеннолетняя.
В настоящее время, как уточняется, в органах внутренних дел назначена служебная проверка, прокуратура города Ахангарана проводит доследственные мероприятия. В аппарате омбудсмана подчеркнули, что мониторинг ситуации будет продолжен в интересах несовершеннолетней.