Samarqand viloyati Ishtixon tumanida tuman tibbiyot birlashmasida o‘tkazilgan sunnat amaliyotidan so‘ng ikki bola vafot etdi. Yig‘ilgan materiallarga ko‘ra, har ikki bola tibbiyot muassasasiga qoniqarli holatda olib kelingan, biroq aralashuvdan oldin ulardan zarur tahlillar olinmagan. Nashr ma’lumotiga ko‘ra, muolajalarning o‘zi ham tegishli tarzda hujjatlashtirilmagan.
Kun.uz’ning ma’lumotiga ko‘ra, 2026 yil 22 mart kuni tuman tibbiyot birlashmasida 5 yoshli Elxan Tursunovga sunnat qilingan. Ertasi kuni bolaning ahvoli og‘irlashib, amaliyot qilingan joyda qon ketish boshlangan. Bolaning otasi Elyor Rajabov muolajani o‘tkazgan jarroh Aziz Xudoyberdiyev bilan telefon orqali bog‘langanini va u o‘z hamkasbi Javlon Melievga murojaat qilishni tavsiya qilganini aytgan.
«Javlon Meliev o‘g‘limni olib kirib, taxminan 20 daqiqa davomida tibbiy yordam ko‘rsatdi. Operatsiya joyini bog‘lab, hammasi yaxshi, xavotir olmaslik kerakligini aytdi. Ammo kechga borib o‘g‘limning isitmasi ko‘tarildi», — dedi Rajabov.
Otasi so‘zlariga ko‘ra, oila shifokorlar tavsiyalarini bajarishda davom etgan, biroq ahvol yaxshilanmagan. U, shuningdek, 27 mart kuni jarrohni uyga chaqirishganini va ko‘rikdan so‘ng u: «Shamollatib qo‘ygansizlar — o‘tib ketadi», deganini aytgan. Hududiy hamshiraning e’tirozidan so‘ng bola yana shifoxonaga olib borilgan. Uni reanimatsiyaga joylashtirishgan va taxminan yarim soatdan keyin oilaga bolaning vafot etgani xabar qilingan.
Maqolada qayd etilishicha, oradan bir hafta o‘tib, 3 aprel kuni xuddi shu tibbiyot birlashmasida yana bir bola — Hamidjon Tuxtayevning ahvoli yomonlashgan. Unda allergik reaksiya va yuqori harorat kuzatilgani, shifoxonaga murojaat qilinganda esa oilaga «bu tabiiy holat, o‘tib ketadi», deb javob berilgani aytiladi. 2026 yil 8 aprel kuni bola shifoxonada vafot etgan. Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, u ham muolajadan oldin umumiy ko‘rikdan o‘tmagan.
Bosh prokuratura axborot xizmati rahbari Hayot Shamsutdinov Kun.uz’ga Elxan Tursunov va Hamidjon Tuxtayevning sunnatdan so‘ng vafot etishi holatlari yuzasidan tekshiruv o‘tkazilganini ma’lum qilgan. Tekshiruv yakunlariga ko‘ra, yuzma-yuz ko‘rsatmalarni tekshirish, eksgumatsiya va boshqa protsessual tadbirlarni o‘z ichiga olgan qo‘shimcha tergov harakatlarini o‘tkazish zarur, deb topilgan.
Shu asosda 2026 yil 2 may kuni Jinoyat kodeksining 116-moddasi 3-qismi (kasbiy vazifalarni lozim darajada bajarmaslik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari davom etmoqda.

В Иштыханском районе Самаркандской области двое детей скончались после процедуры обрезания, проведённой в районном медицинском объединении. Как следует из собранных материалов, оба ребёнка поступили в медучреждение в удовлетворительном состоянии, однако перед вмешательством у них не взяли необходимые анализы. По данным публикации, сами процедуры также не были должным образом задокументированы.
По информации Kun.uz, 22 марта 2026 года в районном медицинском объединении обрезание сделали 5-летнему Элхану Турсунову. На следующий день состояние ребёнка ухудшилось, началось кровотечение в области вмешательства. Отец мальчика Элёр Ражабов сообщил, что связался по телефону с хирургом Азизом Худойбердиевым, проводившим процедуру, и получил рекомендацию обратиться к его коллеге Жавлону Мелиеву.
«Жавлон Мелиев завёл моего сына и примерно 20 минут оказывал медицинскую помощь. Перевязал место операции и сказал, что всё хорошо, не стоит волноваться. Но к вечеру у сына поднялась температура», — рассказал Ражабов.
По словам отца, семья продолжала выполнять рекомендации врачей, однако улучшения не наступало. Он также рассказал, что 27 марта хирурга вызвали домой и после осмотра тот заявил: «Простудили — пройдёт». После возражений со стороны территориальной медсестры ребёнка вновь доставили в больницу. Его поместили в реанимацию, а примерно через полчаса семье сообщили о смерти мальчика.
Как отмечается в материале, спустя неделю, 3 апреля, в том же медобъединении ухудшилось состояние ещё одного ребёнка — Хамиджона Тухтаева. Сообщается, что у него возникли аллергическая реакция и высокая температура, а при обращении в больницу семье ответили, что «это естественно и пройдёт». 8 апреля 2026 года ребёнок умер в больнице. По имеющимся данным, он также не проходил общий осмотр перед процедурой.
Руководитель информационной службы Генпрокуратуры Ҳаёт Шамсутдинов сообщил Kun.uz, что по фактам смерти Элхана Турсунова и Хамиджона Тухтаева после обрезания проведена проверка. По её итогам признано необходимым проведение дополнительных следственных действий, включая очные ставки, эксгумацию и другие процессуальные мероприятия.
На этом основании 2 мая 2026 года возбуждено уголовное дело по статье 116, часть 3 Уголовного кодекса (ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей). Следственные действия продолжаются.