O‘zbekistondan ziyoratchilarni «Haj-2026» mavsumi doirasida Saudiya Arabistoniga jo‘natish 2-may kuni boshlanib, 18-maygacha davom etadi. Bu haqda Musulmonlar idorasi xabar beradi.
Ushbu davrda har kuni aviaqatnovlar amalga oshiriladi. Ziyoratchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida Madinaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlar to‘qqiz shahar — Toshkent, Namangan, Farg‘ona, Andijon, Samarqand, Buxoro, Qarshi, Termiz va Urganch aeroportlaridan tashkil etiladi. Ziyoratchilarni Madinaga yetkazib berishni Saudiya Arabistonining arzon aviakompaniyasi FlyAdeal ta’minlaydi, qaytish reyslarini esa Uzbekistan Airways amalga oshiradi. Qaytish iyunning birinchi haftasida kutilmoqda.
Kvota, narx va tayyorgarlik
Kun.uzning materialida keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2026 yil uchun O‘zbekistonga yana 15 ming o‘rin kvotasi ajratilgan. Bir kishi uchun haj safarining qiymati 77 mln 73 ming so‘m (taxminan $6400) etib belgilangan.
Shu bilan birga tashkiliy jarayonlar davom etmoqda: ziyoratchilar tibbiy ko‘rikdan o‘tmoqda va meningitga qarshi emlanmoqda, haj vizalari hamda zarur hujjatlarni rasmiylashtirish yakunlanmoqda, guruhlar shakllantirilmoqda va jo‘nab ketishdan oldingi mashg‘ulotlar o‘tkazilmoqda. Kelgusi yilgi hajga ro‘yxatdan o‘tish uchun Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali hamda www.haj-umra.gov.uz sayti orqali elektron navbat mavjud.

Отправка паломников из Узбекистана в Саудовскую Аравию в рамках сезона «Хадж-2026» начнется 2 мая и продлится до 18 мая. Об этом сообщает Духовное управление мусульман.
В этот период ежедневно будут выполняться авиарейсы. Для удобства паломников прямые перелеты в Медину организуют из аэропортов девяти городов — Ташкента, Намангана, Ферганы, Андижана, Самарканда, Бухары, Карши, Термеза и Ургенча. Доставку паломников в Медину обеспечит саудовская лоукост-авиакомпания FlyAdeal, обратные рейсы выполнит Uzbekistan Airways. Возвращение ожидается в первой неделе июня.
Квота, стоимость и подготовка
По данным, приведенным в материале Kun.uz, на 2026 год для Узбекистана вновь выделена квота в 15 тысяч мест. Стоимость хадж-поездки для одного человека установлена на уровне 77 млн 73 тыс. сумов (около $6400).
Параллельно продолжаются организационные процедуры: паломники проходят медицинский осмотр и вакцинацию против менингита, завершается оформление хадж-виз и необходимых документов, формируются группы и проводятся предвыездные занятия. Для регистрации на хадж в следующем году доступна электронная очередь через Единый портал интерактивных государственных услуг и сайт www.haj-umra.gov.uz.