Nyu-Yorkdagi Brayton-Bichda 9-mayga rejalashtirilgan O‘zbekiston xalq artisti Yulduz Usmonovaning konserti bir qator amerikalik siyosatchilar bayonotlaridan so‘ng bekor qilinishi xavfi ostida qoldi. Nasso okrugi rahbari va shtat gubernatorligiga nomzod Bryus Bleykman, shuningdek, Nyu-York Assambleyasi deputatlari Maykl Novaxov va Alek Bruk-Krasniy chiqish o‘tkazilishiga qarshi chiqib, xonandani antisemitizmda aybladi.
Maykl Novaxov X ijtimoiy tarmog‘ida post e’lon qildi va unda san’atkorga nisbat berilayotgan iqtibosni diqqat bilan o‘qishga chaqirdi: «Qodir Tangri boshingizga barcha kulfatlarni yog‘dirsin, yahudiylar! Barcha dahshatlar sizning barcha zurriyotingiz, kelajak avlodlaringiz ustida davom etaversin».
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu so‘zlarni aytgan odamni “quchoq ochib kutib olishmoqda” va uni Bruklinda — Brayton-Bichdagi Oceana teatrida, “yahudiy jamoasining qoq markazida” chiqish qilishga taklif etishmoqda.
Siyosatchilar aytishicha, AQSh davlat kotibi Marko Rubioga “xonandaga berilgan barcha vizalarni qaytarib olish va bekor qilish” iltimosi bilan murojaat yuborilgan. Bundan tashqari, Usmonovaga uzr so‘rash taklif qilingani, biroq u rad etgani ham ta’kidlanadi.
Novaxov va Bleykman ushbu masala yuzasidan dushanba kuni, 4-mayda shoshilinch matbuot anjumani o‘tkazilishini e’lon qildi.

Концерт народной артистки Узбекистана Юлдуз Усмановой, запланированный на 9 мая на Брайтон-Бич в Нью-Йорке, оказался под угрозой отмены после заявлений ряда американских политиков. Глава округа Нассо и кандидат в губернаторы штата Брюс Блейкман, а также депутаты Ассамблеи Нью-Йорка Майкл Новахов и Алек Брук-Красны выступили против проведения выступления, обвинив певицу в антисемитизме.
Майкл Новахов опубликовал пост в соцсети X, в котором призвал внимательно прочитать цитату, приписываемую артистке: «Да обрушит Всемогущий на ваши головы все несчастья, евреи! Пусть все ужасы продолжаются над всеми вашими потомками, будущими поколениями».
По его словам, человека, произнесшего эти слова, «встречают с распростёртыми объятиями», приглашая выступить в Бруклине — в театре Oceana на Брайтон-Бич, «в самом сердце еврейской общины».
По словам политиков, в адрес госсекретаря США Марко Рубио было направлено обращение с просьбой «отозвать и аннулировать все выданные певице визы». Кроме того, утверждается, что Усмановой предлагали принести извинения, однако, как заявляется, она отказалась.
Новахов и Блейкман объявили о проведении экстренной пресс-конференцию по данному вопросу в понедельник, 4 мая.