O‘zbekistonda yangi jarima ballari tizimiga ko‘ra, haydovchi bir yil ichida 12 balldan ortiq to‘plagan ilk holat aniqlandi. Erkak Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasiga (UBBD) chaqirildi va u yerda hisoblangan ballar tasdiqlandi. Endi ish bo‘yicha materiallar uni haydovchilik huquqidan mahrum etish masalasini ko‘rib chiqish uchun sudga yuboriladi.
Haydovchining aytishicha, u UBBDga chaqiruv olmaguncha va to‘plangan ballar haqida xabardor qilinmaguncha yangi tizimning samaradorligiga ishonmagan. Ushbu holat haydovchi ruxsat etilgan 12 ballik chegaradan oshib ketgan ilk ma’lum holat bo‘lib, bu YHQ qoidabuzarliklari uchun yangi jazolash tizimi faol qo‘llanila boshlaganidan dalolat beradi.
Jarima ballari tizimi mamlakatda 2025-yil 1-iyundan joriy etilgan. Ushbu tizimga ko‘ra, yo‘l harakati qoidalarining turli buzilishlari uchun haydovchilarga jarima ballari hisoblanadi. Agar bir yil davomida ballar yig‘indisi 12 balldan oshsa, haydovchi kamida olti oy muddatga transport vositasini boshqarish huquqidan mahrum etiladi. 2026-yil 1-apreldan tizim kengaytirildi: endi jarima ballari nafaqat GSBBD xodimlari tomonidan tuzilgan bayonnomalar asosida, balki kameralar va radarlar qayd etgan qoidabuzarliklar uchun ham hisoblanadi.
Jarima ballari tizimini joriy etish haydovchilar intizomini oshirish va mamlakat yo‘llaridagi qoidabuzarliklar sonini kamaytirishga qaratilgan. Haydovchilarga jarima ballari to‘planishi va huquqdan mahrum etilish ehtimolini oldini olish uchun yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya qilish tavsiya etiladi.

В Узбекистане выявлен первый случай, когда водитель, согласно новой системе штрафных баллов, накопил более 12 баллов за год. Мужчину вызвали в Управление безопасности дорожного движения (УБДД), где подтвердили начисленные баллы. Теперь материалы по делу будут переданы в суд для рассмотрения вопроса о лишении его водительских прав.
По словам водителя, он не верил в эффективность новой системы, пока не получил вызов в УБДД и не был уведомлен о накопленных баллах. Этот случай стал первым известным случаем, когда водитель превысил допустимый порог в 12 баллов, что свидетельствует о начале активного применения новой системы наказаний за нарушения ПДД.
Система штрафных баллов была внедрена в стране с 1 июня 2025 года. Согласно этой системе, за различные нарушения правил дорожного движения водителям начисляются штрафные баллы. Если сумма баллов за год превышает 12, водитель лишается права управления транспортным средством на срок не менее шести месяцев. С 1 апреля 2026 года система была расширена: теперь штрафные баллы начисляются не только по протоколам, составленным сотрудниками ГСБДД, но и за нарушения, зафиксированные камерами и радарами.
Введение системы штрафных баллов направлено на повышение дисциплины водителей и снижение количества нарушений на дорогах страны. Водителям рекомендуется внимательно следить за соблюдением правил дорожного движения, чтобы избежать накопления штрафных баллов и возможного лишения прав.