30-aprel kuni taxminan soat 20:00 da Toshkentda (Yunusobod, 15-kvartal, Ahmat Donish mahallasi) guvohlar oyoqlaridan bog‘lab, boshi pastga osilgan holda boyo‘g‘lini ko‘tarib ketayotgan o‘smirlarni videoga olishdi. O‘smirlardan biri go‘yoki qushni «sotib olganini» aytdi. Video Toshkent hayvonot bog‘i mutaxassislariga yuborildi.
Zoologlar aniqlashicha, kadrlarda boyo‘g‘li jo‘jasi tasvirlangan, bu tur Qizil kitobga kiritilgan. Bunday hayvonlarni tabiatdan olib ketish va maxsus sharoitlarsiz saqlash qonuniy asoslar hamda malakali parvarishsiz yo‘l qo‘yilmaydi.
Keyinroq qush arqon bilan bog‘langan holda yerda topildi va Toshkent hayvonot bog‘iga topshirildi. Jo‘ja kuzatuv ostida, mutaxassislar uning holatini va parvarish hamda reabilitatsiya bo‘yicha keyingi choralarni baholamoqda.

30 апреля около 20:00 в Ташкенте (Юнусабад, 15-й квартал, махалля Ахмат Даниш) очевидцы сняли на видео подростков, которые несли сову вниз головой, привязанную за ноги. Один из подростков заявил, что якобы «купил» птицу. Видео передали специалистам Ташкентского зоопарка.
Зоологи установили: на кадрах птенец филина, вид занесён в Красную книгу. Изъятие таких животных из природы и содержание вне специализированных условий недопустимы без законных оснований и компетентного ухода.
Позже птицу нашли на земле привязанной верёвкой и передали в Ташкентский зоопарк. Птенец находится под наблюдением, специалисты оценивают его состояние и дальнейшие меры по уходу и реабилитации.