O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi e’lon qildi jamoatchilik muhokamasi uchun ««Elektron retsept» tizimini bosqichma-bosqich joriy etish tartibini o‘z kuchini yo‘qotgan deb topish to‘g‘risida»gi buyruq loyihasini.
Loyihaга ko‘ra, 2025-yil 15-dekabrdagi sog‘liqni saqlash vazirining buyrug‘ining 1-bandi, shuningdek ushbu buyruq bilan tasdiqlangan «Elektron retsept» tizimini bosqichma-bosqich joriy etish tartibi o‘z kuchini yo‘qotgan deb topilishi taklif etilmoqda. Tashabbus muhokamasi 10-maygacha davom etadi.
«Elektron retsept» tizimi 2025-yil 10-dekabrdan Toshkentda hamda mamlakatning yana 15 ta shahar va tumanida joriy etilmoqda. Rejaga ko‘ra, 2026-yil oxirigacha unga barcha tibbiyot muassasalari va dorixonalar ulanadi, yangi modelga to‘liq o‘tish esa 2027-yil yanvardan boshlanishi kerak edi.
UPD. SSV ma’lumotni rad etdi: «Elektron retsept» tizimi bekor qilinmaydi, balki to‘liq o‘tish doirasida kengaytiriladi.

Министерство здравоохранения Узбекистана опубликовало для общественного обсуждения проект приказа «О признании утратившим силу порядка поэтапного внедрения системы «Электронный рецепт».
Согласно проекту, предлагается признать утратившими силу пункт 1 приказа министра здравоохранения от 15 декабря 2025 года, а также порядок поэтапного внедрения системы «Электронный рецепт», утверждённый этим приказом. Обсуждение инициативы продлится до 10 мая.
Система «Электронный рецепт» внедряется с 10 декабря 2025 года в Ташкенте и ещё в 15 городах и районах страны. Планировалось, что до конца 2026 года к ней будут подключены все медицинские учреждения и аптеки, а полный переход на новую модель должен был начаться с января 2027 года.
UPD. Минздрав опроверг информацию, заявил, что система «Электронный рецепт» не отменяется, а расширяется в рамках полного перехода.