DXX xodimlari ushladi Surxondaryo viloyat sudining sudyasi katta yordamchisini 53 ming dollar olayotgan vaqtida. Tergov versiyasiga ko‘ra, pul Angor tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudining ish yurituvida bo‘lgan jinoyat ishi bo‘yicha ikki nafar sudlanuvchiga yordam berish va’dasi evaziga berilgan.
Xabar qilinishicha, gumonlanuvchi xizmat mavqeidan foydalanib, 6,3 mlrd so‘m miqdoridagi zarar bo‘yicha qayta baholash o‘tkazilishiga va sud ajrimi chiqarish orqali uni keyinchalik kamaytirishga erishmoqchi bo‘lgan. Shuningdek, u ozodlikdan mahrum etish bilan bog‘liq bo‘lmagan jazo tayinlanishiga ko‘maklashishni va dastlabki tergov bosqichida qo‘llangan ehtiyot chorasi — qamoqda saqlashni bekor qildirishni va’da qilgan.
Ushlangan shaxsga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi JKning 168-moddasi 4-qismi «a» bandi (firibgarlik) va 211-moddasi 1-qismi (pora berish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari olib borilmoqda.

Сотрудники СГБ задержали старшего помощника судьи Сурхандарьинского областного суда при получении $53 тыс. По версии следствия, деньги были переданы за обещание помочь двум подсудимым по уголовному делу, находившемуся в производстве Ангорского районного суда по уголовным делам.
Сообщается, что подозреваемый, используя служебное положение, намеревался добиться повторной оценки ущерба в 6,3 млрд сумов и его последующего уменьшения через вынесение судебного определения. Также он обещал содействовать назначению наказания, не связанного с лишением свободы, и отмене меры пресечения в виде заключения под стражу, применённой на стадии предварительного следствия.
В отношении задержанного возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 (мошенничество) и части 1 статьи 211 (дача взятки) УК РУз. Ведутся следственные действия.