Toshkent viloyatida Ohangaronda yuz bergan jamoatchilikda katta shov-shuvga sabab bo‘lgan hodisa bo‘yicha tergov olib borilmoqda: patrul-post xizmati (PPS)ning amaldagi xodimi ikki nafar voyaga yetmaganlarni o‘g‘irlash va ularga nisbatan tegajog‘lik qilishda gumon qilinmoqda. Jabrlanuvchilarning aytishicha, voqealar 27-apreldan 28-aprelga o‘tar kechasi sodir bo‘lgan.
2011-yilda tug‘ilgan jabrlanuvchining so‘zlariga ko‘ra, ular uy yonidagi skameykada o‘tirishgan — shu payt oq rangli Spark kelib to‘xtagan. Xizmat formasidagi erkak ulardan avtomobilga o‘tirishni talab qilgan. Qiz keyinroq shunday izoh bergan:
«Men uni militsiya xodimi deb o‘yladim, u menga albatta hech narsa qilmaydi, deb o‘ylaganman».
Voyaga yetmaganlarning ta’kidlashicha, rasmiy harakatlar o‘rniga ularni shahar tashqarisiga — tog‘lar tomonga, sement zavodi ortidagi odam gavjum bo‘lmagan hududga olib chiqishgan, u yerda haydovchi dvigatelni o‘chirib, tegajog‘lik qila boshlagan.
Oila a’zolarining aytishicha, qizlardan biri akasiga yashirincha geolokatsiyani yuborishga ulgurgan. Qarindoshlar va tanishlar tezda koordinatalar bo‘yicha yo‘lga chiqib, avtomobilni topishgan. Ularning ta’kidlashicha, erkak eshiklarni qulflab, qochib ketishga uringan; mashinani to‘xtatishga harakat qilinganda guvohlardan biri jarohat olgan.
Shuningdek, oila bolalar uyga qaytarilgach ham gumondor ularning qayerdaligini aytishni talab qilib, yashirin tahdidlar bilan qo‘ng‘iroq qilib va xabarlar yozishda davom etganini bildirgan.
Ichki ishlar vazirligida ma’lum qilishlaricha, erkakning shaxsi aniqlangan: u PPSning amaldagi xodimi ekani ma’lum bo‘lgan. U xizmat vazifalarini bajarishdan to‘liq chetlatilgan. Idora ma’lumotiga ko‘ra, ichki xavfsizlik bo‘linmasi prokuratura organlari bilan birgalikda tekshiruv o‘tkazib, dalillarni to‘plamoqda. Faktlar tasdiqlansa, gumondorga nisbatan jinoiy javobgarlik qo‘llanishi mumkin. Materiallar nazorat organlarining alohida nazoratida.

В Ташкентской области расследуют резонансный инцидент в Ахангаране: действующего сотрудника патрульно-постовой службы подозревают в похищении и домогательствах в отношении двух несовершеннолетних. По словам потерпевших, события произошли в ночь с 27 на 28 апреля.
Как пострадавшая 2011 года рождения, они сидели на скамейке возле дома — в этот момент к ним подъехал белый Spark. Мужчина в служебной форме потребовал, чтобы они сели в автомобиль. Девочка позже объяснила:
«Я думала, что это сотрудник милиции, и он точно ничего со мной не сделает».
Вместо официальных действий, как утверждают несовершеннолетние, их вывезли за пределы города — в сторону гор, в безлюдную местность за цементным заводом, где водитель заглушил двигатель и начал домогаться.
По словам семьи, одной из девочек удалось незаметно отправить геолокацию брату. Родственники и знакомые оперативно выехали по координатам и нашли автомобиль. Они утверждают, что мужчина заблокировал двери и попытался скрыться; при попытке остановить машину пострадал один из очевидцев.
Также семья заявляет, что после того как детей вернули домой, подозреваемый продолжал звонить и писать сообщения с требованиями сообщить их местонахождение и с завуалированными угрозами.
В Министерстве внутренних дел сообщили, что личность мужчины установлена: им оказался действующий сотрудник ППС. Его полностью отстранили от исполнения служебных обязанностей. По данным ведомства, подразделение собственной безопасности совместно с органами прокуратуры проводит проверку и собирает доказательства. В случае подтверждения фактов подозреваемому может грозить уголовная ответственность. Материалы находятся на особом контроле надзорных органов.